image
image
Sığınmacıdan Çalışana

Şirketler

United Work Türkiye’de yaşayan sığınmacıların yasal koşullar altında iş gücüne katımlarını sağlamak üzere, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak çalışmalarını sosyal sorumluluk projesi kapsamında yürütmektedir.

İş arayan sığınmacıların ve sığınmacı istihdamı konusunda destek almak isteyen işverenlerin buluştuğu United Work, her sektör ve ölçekte faaliyet gösteren işletmelere işgören seçme ve yerleştirme konusunda insan kaynakları desteği sağlamaktadır. Firmalar ihtiyaç duydukları pozisyona dair aday kriterleri ve iş tanımlarını paylaşarak, United Work danışman ekibinden destek alabilir, böylece aradıkları pozisyona uygun adaylara erişebilir, aday havuzlarını sığınmacı çalışanlar ile genişletebilirler. United Work danışmanları tarafından gerçekleştirilen ön görüşmeler ardından uygun adaylar kısa liste halinde işverenlere raporlanır, iş görüşmeleri organize edilerek adayların işyerlerinde düzenlenen mülakatlara yönlendirmeleri sağlanır. İşverenler ve işgören adayı sığınmacıların birlikte çalışmak üzere anlaşması halinde; çalışma izni başvurularından SGK sigortalı işe giriş işlemlerinin yapılmasına kadar geçen sürede, United Work gelen bilgilendirme taleplerini dil kolaylaştırma desteğini de kapsayacak şekilde yanıtlar.

canvas

*  15/12/2021 itibariyle

Nasıl Çalışıyoruz?

Yasal zorunluluklar sığınmacı istihdamı hakkında en çok merak edilen konulardan biridir. Ülkemizde yapılan yasal düzenlemeler sayesinde, geçici koruma veya uluslararası koruma başvurusuna sahip sığınmacıların gerekli koşulları sağlamaları halinde, yine ilgili yasada düzenlenmiş gerekli koşulları sağlayan işyerlerinde kayıtlı olarak istihdam edilmeleri mümkündür.

United Work, işgören seçme ve yerleştirme hizmetlerine ek olarak firmalara ve işgören adayı sığınmacılara ilgili yasal düzenlemeler ve başvurular ile ilgili bilgilendirme desteği sağlamaktadır.

image
Danışmanlık Hizmetleri

Birlikte Nasıl Çalışabiliriz?

United Work, Ocak 2017 yılı itibariyle yürütüğü çalışmalarda en çok talebin tekstil, turizm, metal ve kimsayal alanda üretim, gıda ve perakende, sağlık hizmetleri ve çağrı merkezi alanlarından geldiği görülmüştür. İhtiyaçların sektörel olarak değişiklik göstermesine karşın her sektör ve ölçekten firmanın sığınmacı istihdamına ilgi gösterdiği gözlemlenmiştir. Üretim alanının farklı kollarda hizmet veren firmalarda en çok ihtiyaç yerel iş gücü potansiyelinin yetersiz kaldığı mavi yaka alanında yaşanmaktadır. Ayrıca faaliyet alanı olarak hizmet sektörü, ihracat ve gayrimenkul gibi alanlarda karşılaşılan Arapça dil bilgisi ihtiyacı yapılan yerleştirmelerdeki beyaz yaka pozisyonları oluşturmaktadır.

2017 Ocak ayından bu yana sığınmacı istihdamında gözle görülür bir artış yaşanmaktadır. Bu akım içerisinde yerel markalar ile birlikte global olarak faaliyet gösteren uluslar arası firmalarda yer almaktadır.

United Work firmalara insan kaynakları partnerlik desteği sunarak aday seçme ve yerleştirme sürecinde iş yükünü hafifletecek çalışmalar yürütüyor, sığınmacı çalışanlar ile iş yerine çeşitlilik ve yürüttükleri sosyal sorumluluk projelerine iş birliği olanağı sunuyor.
United Work sığınmacı istihdamına yönelik tüm proje ve işbirliklerine açık olup, talep eden firmalara işgören seçme ve yerleştirme desteğinin yanı sıra çalışma izni başvuruları, işe giriş işlemleri ve işbaşı eğitimleri konularında bilgilendirme ve dil kolaylaştırma desteği sağlamaktadır.

Sığınmacı istihdamına yönelik tüm talep ve sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

Danışmanlık Servislerimiz

Hizmetlerimiz

Çalışma İzni

UW, işgören adayı sığınmacılar, ve sığınmacı istihdam etmek isteyen işletmelere, çalışma izinleri hakkındaki yasal düzenlemeler ile ilgili bilgilendirme desteği sağlamaktadır.

Çalışma İzni

Daha fazla bilgi almak ve ücretsiz desteklerimizden yararlanmak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Seçme ve Yerleştirme

United Work şirketler ve iş arayanlar arasında uzun vadeli iş ilişkileri kurmak için profesyonel arama ve seçim stratejileri uyguluyor.

Seçme Ve Yerleştirme

Daha fazla bilgi almak ve ücretsiz desteklerimizden yararlanmak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Eğitim

UW, iş arayanların istihdam edilebilir becerilerini güçlendirmeyi ve sığınmacıların yeni işyerlerine daha iyi uyum sağlamalarına yönelik eğitimler veriyor.

Eğitim

Daha Fazla Bilgi için Eğitim Sayfasına Göz Atın

Hibeler

Desteklerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz desteklerimizden yararlanmak için United Work Danışmanlarıyla iletişime geçin.

Hibeler

Daha fazla bilgi almak ve ücretsiz desteklerimizden yararlanmak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

canvas
canvas
canvas
Partnerlerimizden Dinleyin!

Diğer Şirketler United Work için Neler Söyledi?

Sıkça Sorulan Sorular

Sorunuz var mı ?

Sürecin herhangi bir kısmında servisleriniz için bir bedel ödeyecek miyiz?
United Work kar amacı gütmeyen bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak tüm desteğini hem işveren hem de çalışana ücretsiz olarak sunar.
İş bulmasına destek olduğunuz sığınmacıların demografik özellikleri nelerdir?
Ülkemizde bulunan 4 milyonun üzerinde her yaştan ve eğitim seviyesinden sığınmacı yasal çalışma yaşında ve yasal çalışma koşullarına uygun olduğu sürece United Work aday havuzunun potansiyel bir parçasıdır.
Dil bir engel teşkil edecek mi?
Sığınmacıların Türkçe bilgisi başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar değişiklik göstermektedir. Dil bilgisi firmalar tarafından bir işe alım kriteri olarak belirlenebilir; bu durumda adaylar firmanın talep ettiği Türkçe bilgi seviyesine sahip adaylar arasından seçilmektedir.
United Work sadece İstanbul’da mı faaliyet gösteriyor?
İstanbul’daki genel müdürlük ofisine ek olarak İzmir ve Bursa’da da United Work ofisleri bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin her yerindeki firmalara ihtiyaca göre uzaktan ve yerinde destek verilebilmektedir.
Sürecin hangi kısmında dahil olabiliriz, hizmetlerinizi kısmen de talep etmek mümkün mü?
United Work işe alımın tüm aşamalarında destek vermeyi hedeflemekte olup bu destekler tam süreç için veya kısmen talep edilebilir.
İşe alım sonrası süreç devam ediyor mu?
İşe alım sonrası İşbaşı Kurumsal Adaptasyon Eğitim modülü ile çalışanın hızla adapte olup işinde uzun süre verimli olabilmesi için destek verilmektedir.
Sığınmacı işe alımı hakkında bir teşvik söz konusu mudur?
Dış fonlara bağlı olmak üzere ve kapsamı değişiklik gösterebilen teşviklere erişim sıklıkla söz konusu olmaktadır. Detaylar için güncel bilgi talep etmenizi rica ederiz.
Yasal olarak çalışma izni başvurusu yapmaya uygun olmayan çalışanlar için ne yapılabilir?
Sığınmacı Geçici Koruma Kapsamı altında değilse veya Geçici Koruma Kapsamında ancak işverenin bulunduğu ile kayıtlı değilse çalışma izni başvurusu yapmak mümkün olmayacaktır. United Work adayların çalışma iznine uygunluğunu kontrol ederek aday yönlendirmesi yaparak bu sorunu baştan elemeyi taahhüt eder.
Newsletter

Aylık Bültenimize Abone Olun!

Heaven fruitful doesn't over a lesser in days. Appeard creeping seasons deve behold bearing