Şirketler

Şirketler

United Work Türkiye’de yaşayan mültecilerin yasal koşullar altında iş gücüne katımlarını sağlamak üzere, kar amacı gütmyen bir organizasyon olarak çalışmalarını sosyal sorumluluk projesi kapsamında yürütmektedir. İş arayan mültecilerin ve mülteci istihdamı konusunda destek almak isteyen işverenlerin buluştuğu United Work, her sektör ve ölçekte faaliyet gösteren işletmelere seçme yerleştirme konusunda insan kaynakları desteği sağlamaktadır. Firmalar ihtiyaç duydukları pozisyona dair aday kritleri ve iş tanımını paylaşarak, United Work danışman ekibinden destek alabilir, böylece aradıkları pozisyona uygun adaylara erişebilir, aday havuzlarını mülteci çalışanlar ile genişletebilirler. United Work danışmanları tarafından gerçekleştirilen ön görüşmeler ardından uygun adaylar kısa liste halinde raporlanır, mülakatar organize edilere aday yönlendirmeleri sağlanır. Adaylar arasından onay verilen, iş başı yapacak mülteci çalışanların, çalışma izinlerinin alınmasını da kapsayan çalışmalar, iş başı öncesi eğitim programlarının yer aldığı bir mülteci istihdamı üzerine faaliyetlerini yürütmektedir.
Yasal zorunluluklar mülteci istihdamı önündeki en önemli konudur. Geçici koruma statüsüne sahip mülteciler, geçici koruma belgelerini aldıkları ilde istihdam edilebilir. Firmalara mülteci aday yönlendirmeleri yapılmadan önce gerekli kontroller United Work tarafından gerçekleştirilir ve yasal gereklilikleri karşılayan adaylar danışmanlar tarafından yönlendirilir.

United Work, Ocak 2017 yılı itibariyle yürütüğü çalışmalarda en çok talebin tekstil, turizm, metal ve kimsayal alanda üretim, gıda ve perakende, sağlık hizmetleri ve çağrı merkezi alanlarından geldiği görülmüştür. İhtiyaçların sektörel olarak değişiklik göstermesine karşın her sektör ve ölçekten firmanın mülteci istihdamına ilgi gösterdiği gözlemlenmiştir. Üretim alanının farklı kollarda hizmet veren firmalarda en çok ihtiyaç yerel iş gücü potansiyelinin yetersiz kaldığı mavi yaka alanında yaşanmaktadır. Ayrıca faaliyet alanı olarak hizmet sektörü, ihracat ve gayrimenkul gibi alanlarda karşılaşılan Arapça dil bilgisi ihtiyacı yapılan yerleştirmelerdeki beyaz yaka pozisyonları oluşturmaktadır.
2017 Ocak ayından bu yana mülteci istihdamında gözle görülür bir artış yaşanmaktadır. Bu akım içerisinde yerel markalar ile birlikte global olarak faaliyet gösteren uluslar arası firmalarda yer almaktadır.
United Work firmalara insan kaynakları partnerlik desteği sunarak aday seçme ve yerleştirme sürecinde iş yükünü hafifletecek çalışmalar yürütüyor, mülteci çalışanlar ile iş yerine çeşitlilik ve yürüttükleri sosyal sorumluluk projelerine iş birliği olanağı sunuyor.
United Work mülteci istihdamına yönelik tüm proje ve işbirliklerine açık olup, tüm firmalara aday yönlendirme, çalışma izinlerinin alınması, iş başı yapacak mültecilerin adaptasyon süreçlerine destek olan eğitim programlarının uygulanması konusunda ücretsiz olarak destek vermektedir. Mülteci istihdama yönelik tüm talep ve istekleriniz için iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sürecin herhangi bir kısmında servisleriniz için bir bedel ödeyecek miyiz?

United Work kar amacı gütmeyen bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak tüm desteğini hem işveren hem de çalışana ücretsiz olarak sunar.

İş bulmasına destek olduğunuz sığınmacıların demografik özellikleri nelerdir?

Ülkemizde bulunan 4 milyonun üzerinde her yaştan ve eğitim seviyesinden sığınmacı yasal çalışma yaşında ve yasal çalışma koşullarına uygun olduğu sürece United Work aday havuzunun potansiyel bir parçasıdır.

Dil bir engel teşkil edecek mi?

Sığınmacıların Türkçe bilgisi başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar değişiklik göstermektedir. Dil bilgisi firmalar tarafından bir işe alım kriteri olarak belirlenebilir; bu durumda adaylar firmanın talep ettiği Türkçe bilgi seviyesine sahip adaylar arasından seçilmektedir.

United Work sadece İstanbul’da mı faaliyet gösteriyor?

İstanbul’daki genel müdürlük ofisine ek olarak İzmir ve Bursa’da da United Work ofisleri bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin her yerindeki firmalara ihtiyaca göre uzaktan ve yerinde destek verilebilmektedir.

Sürecin hangi kısmında dahil olabiliriz, hizmetlerinizi kısmen de talep etmek mümkün mü?

United Work işe alımın tüm aşamalarında destek vermeyi hedeflemekte olup bu destekler tam süreç için veya kısmen talep edilebilir.

İşe alım sonrası süreç devam ediyor mu?

İşe alım sonrası İşbaşı Kurumsal Adaptasyon Eğitim modülü ile çalışanın hızla adapte olup işinde uzun süre verimli olabilmesi için destek verilmektedir.

Sığınmacı işe alımı hakkında bir teşvik söz konusu mudur?

Dış fonlara bağlı olmak üzere ve kapsamı değişiklik gösterebilen teşviklere erişim sıklıkla söz konusu olmaktadır. Detaylar için güncel bilgi talep etmenizi rica ederiz.

Yasal olarak çalışma izni başvurusu yapmaya uygun olmayan çalışanlar için ne yapılabilir?

Sığınmacı Geçici Koruma Kapsamı altında değilse veya Geçici Koruma Kapsamında ancak işverenin bulunduğu ile kayıtlı değilse çalışma izni başvurusu yapmak mümkün olmayacaktır. United Work adayların çalışma iznine uygunluğunu kontrol ederek aday yönlendirmesi yaparak bu sorunu baştan elemeyi taahhüt eder.

Sosyal sorumluluk projelerinizi Suriyeli mültecilerin iş istihdamı ile genişletmek ister misiniz?